3A Western Slope League track and field championships results | PostIndependent.com
YOUR AD HERE »

3A Western Slope League track and field championships results

Post Independent
Glenwood Springs, CO Colorado

Friday and Saturday at Stocker Stadium, Grand Junction

Boys

1. Gunnison, 155; 2. Rifle, 147.5; 3. Cedaredge, 96; 4. Coal Ridge, 74; 5. Roaring Fork, 67; 6. Grand Valley, 52; 7. Basalt, 39; 8. Aspen, 26; 9. Olathe, 18.5; 10. Hotchkiss, 18.



Girls

1. Cedaredge, 157; 2. Gunnison, 154; 3. Rifle, 89; 4. Grand Valley, 86; 5. Hotchkiss, 81; 6t. Coal Ridge, 44; 6t. Olathe, 44; 8. Roaring Fork, 26; 9. Aspen, 20; 10. Basalt, 5.



Boys

100-meter dash – 1. Taylor Browning, 11.04; 2. Zach Browning, Roaring Fork, 11.24; 3. Omar Melendrez, Grand Valley, 11.44.

200 – 1. Taylor Browning, Roaring Fork, 22.15; 2. Andrew Proebstle, Rifle, 22.31; 3. Zach Browning, Roaring Fork, 22.62.

400 – 1. Taylor Browning, Roaring Fork, 48.87; 2. Zach Browning, Roaring Fork, 49.02; 3. Andrew Proebstle, Rifle, 49.08.

800 – 1. Bryce Johnston, Gunnison, 1:57.85; 2. Conner Roper, Basalt, 1:58.45; 3. John Powell, Gunnison, 2:03.45.

1,600 – 1. Bryce Johnston, Gunnison, 4:33.65; 2. Conner Roper, Basalt, 4:34.55; 3. John Powell, Gunnison, 4:41.07.

3,200 – 1. Adrian Lovato, Gunnison, 10:26.69; 2. Giulio Del Piccolo, Basalt, 10:33.59; 3. John Powell, Gunnison, 10:43.76.

110 hurdles – 1. Taylor Webb, Rifle, 15.86; 2. Andy Bowles, Coal Ridge, 16.82; 3. Dante Markley, Cedaredge, 16.92.

300 hurdles – 1. Taylor Webb, Rifle, 41.17; 2. Stefan Whiting, Gunnison, 41.75; 3. Jose Salazar, Rifle, 42.1.

4×100 relay – 1. Rifle (Keaton Deere, Ryan Moeller, Kellin Leigh, Brandon Kittle), 44.41; 2. Coal Ridge (Dusty Hibdon, Chris Contreras, Brent Hazzard, Cody Walls), 44.48; 3. Grand Valley (Victor Castaneda, Matt Donello, Tanner Neil, Omar Melendrez), 45.31.

4×200 relay – 1. Rifle (Taylor Webb, Ryan Moeller, Jose Salazar, Andrew Proebstle), 1:31.07; 2. Grand Valley (Victor Castaneda, Matt Donello, Tanner Neil, Omar Melendrez), 1:33.77; 3. Cedaredge, 1:36.57.

4×400 relay – 1. Rifle (Aaron Wagler, Jose Salazar, Tanner Rust, Andrew Proebstle), 3:26.95; 2. Coal Ridge (Eliel Ruiz, Raul Oyarzabal, Dusty Hibdon, Cody Walls), 3:29.43; 3. Cedaredge, 3:34.57.

4×800 relay – 1. Gunnison, 8:27.84; 2. Rifle (Adam Rice, Jake Statler, Tanner Rust, Aaron Wagler), 8:33.03; 3. Aspen (Kellan Kremer, Luke Smith, Robbie George, Madison Coia), 8:34.47.

High jump – 1. Danny Martinez, Cedaredge, 6-4; 2. Taylor Webb, Rifle, 6-4; 3. Reid Gates, Cedaredge, 6-3.

Pole vault – 1. Stefan Whiting, Gunnison, 11-0; 2. Zach Smith, Gunnison, 10-0; 3. Brandon Kittle, Rifle, 9-6.

Long jump – 1. Ryan Moeller, RIfle, 20-10; 2. Nathan Terrin, Coal Ridge, 20-1 1/2; 3. Danny Martinez, Cedaredge, 19-8 1/4.

Triple jump – 1. Ryan Moeller, Rifle, 41-11 3/4; 2. Nathan Terrin, Coal Ridge, 41-2; 3. Camron Harshman, Gunnison, 40-7 1/2.

Shot put – 1. Keanan Garnes, Gunnison, 49-4 1/4; 2. Miguel Barajas, Cedaredge, 45-8 1/2; 3. Tanner Neil, Grand Valley, 43-9 1/4.

Discus – 1. Keanan Garnes, Gunnison, 132-8; 2. Tanner Neil, Grand Valley, 132-8; 3. Miguel Barajas, Cedaredge, 126-9.

Girls

100 – 1. Sierra Williams, Cedaredege, 12.49; 2. Katie Armstrong, Rifle, 12.87; 3. Taila Howe, Roaring Fork, 13.08.

200 – 1. Sierra Williams, Cedaredge, 25.87; 2. Jordan Steinke, Grand Valley, 27.51; 3. Summer Herman, Cedaredge, 27.95.

400 – 1. Sierra Williams, Cedaredge, 57.84; 2. Jennifer Celis, Hotchkiss, 57.94; 3. Savannah McIntire, Cedaredge, 1:01.87.

800 – 1. Brandi Krieg, Grand Valley, 2:19.6; 2. Kayla Hinkley, Coal Ridge, 2:28.63; 3. Kristen Schubert, Grand Valley, 2:30.93.

1,600 – 1. Natalie Anderson, Hotchkiss, 5:19.24; 2. Maggie Murphy, Gunnison, 5:46.27; 3. Ryley Sutton, Aspen, 5:50.47.

3,200 – 1. Natalie Anderson, Hotchkiss, 11:50.49; 2. Bobbie Corn, Gunnison, 12:50.56; 3. Ryley Sutton, Aspen, 13:00.22.

100 hurdles – 1. Megan Fuentes, Gunnison, 16.61; 2. Rocio Roman, Grand Valley, 16.98; 3. Marisa Danos, Gunnison, 17.06.

300 hurdles – 1. Megan Fuentes, Gunnison, 48.46; 2. Adrienne Ackerman, Roaring Fork, 49.25; 3. Robyne Ortega, Cedaredge, 49.78.

4×100 relay – 1. Cedaredge, 50.94; 2. Olathe, 52.11; 3. Hotchkiss, 52.4.

4×200 relay – 1. Cedaredge, 1:48.26; 2. Gunnison, 1:50.63; 3. Hotchkiss, 1:51.62.

4×400 relay – 1. Cedaredge, 4:13.23; 2. Gunnison, 4:15.95; 3. Grand Valley (Kristen Schubert, Jori Shaver, Rocio Roman, Brandi Krieg), 4:19.74.

4×800 relay – 1. Cedaredge, 10:23.48; 2. Gunnison, 10:24.94; 3. Rifle (Makayla Wilkins, Melissa Crow, Brenda Reyes, Tani Jorgenson), 11:02.25.

800 sprint medley – 1. Grand Valley (Ashlynn Speakman, Jordan Steinke, Rocio Roman, Kristen Schubert), 1:54.2; 2. Hotchkiss, 1:54.47; 3. Gunnison, 1:57.92.

High jump – 1. Carsyn Copeland, Rifle, 5-1; 2. Morgan Stansberry, Olathe, 5-0; 3. Savannah Rocha, Hotchkiss, 4-10.

Pole vault – 1. Aubrey Seiff, Gunnison, 7-6; 2. Emera Danos, Gunnison, 7-6; 3. Marisa Danos, Gunnison, 6-6.

Long jump – 1. Rebecca Deal, Cedaredge, 17-2 3/4; 2. Jordan Steinke, Grand Valley, 16-10 1/2; 3. Taila Howe, Roaring Fork, 16-4 1/2.

Triple jump – 1. Rebecca Deal, Cedaredge, 34-10 3/4; 2. Jordan Steinke, Grand Valley, 34-5; 3. Rachael Latta, Cedaredge, 32-0.

Shot put – 1. Joey Kuheim, Rifle, 37-9 1/4; 2. Caylor Albers, Gunnison, 33-2; 3. Kayla Lachney, Cedaredge, 31-9 1/2.

Discus – 1. Brittany Neuroth, Rifle, 105-5; 2. Joey Kuheim, Rifle, 105-3; 3. Lindsey Todd, Hotchkiss, 91-0.


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Glenwood Springs and Garfield County make the Post Independent’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


Sports

Barlow, Perkins win 42nd Sopris Runoff 14-miler

The 50th Carbondale Mountain Fair last weekend included the 42nd running of the Mt. Sopris Runoff 14-miler and its companion 4-Mile Fair Run foot races after a one-year hiatus due to the pandemic.



See more