4A state track: Memories last after results are forgotten | PostIndependent.com

4A state track: Memories last after results are forgotten

Jon Mitchell
jmitchell@postindependent.com

Colorado 4A High School Track Results

LAKEWOOD — Here are Saturday’s results in the finals of the Colorado Class 4A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores— Palmer Ridge 98; Classical Academy 52; Thompson Valley 50; Mountain View 46; Vista Ridge 36.5; Canon City 35; Valor Christian 34; Montrose 33; Erie 30; Longmont 30; Littleton 29; Denver South 26; Cheyenne Mountain 20; Widefield 20; Pueblo Central 19; Eagle Valley 19; Mullen 18; Pueblo West 18; Ponderosa 17; Woodland Park 16; Durango 15; Mesa Ridge 14; Windsor 14; Pueblo South 13; Holy Family 12; D’Evelyn 11; Montezuma-Cortez 10; Falcon 9.5; Pueblo Centennial 9; Harrison 9; Battle Mountain 8; Golden 8; Palisade 7; Pueblo County 6; Mead 5; Air Academy 5; Steamboat Springs 4; Thomas Jefferson 4; Glenwood Springs 4; Lewis-Palmer 3; Rifle 3; Silver Creek 2; Green Mountain 2; Niwot 2; Fort Morgan 1.

100-meter dash— 1, Noah McGhee, Littleton, 11.01; 2, Surae Poole, Denver South, 11.07; 3, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 11.12; 4, Andrew Bradberry, Thompson Valley, 11.18; 5, Karlos Logan, Mesa Ridge, 11.19; 6, Josh Gloor, Widefield, 11.24; 7, Danny Rambo, Valor Christian, 11.30; 8, Eric Stowers, Vista Ridge, 11.32; 9, Vincent Hood, Valor Christian, 11.35.

200-meter dash— 1, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 21.75; 2, Noah McGhee, Littleton, 22.01; 3, Nick Deray, Classical Academy, 22.08; 4, Josh Gloor, Widefield, 22.10; 5, Ben Waters, Valor Christian, 22.15; 6, Andrew Bradberry, Thompson Valley, 22.20; 7, Vincent Hood, Valor Christian, 22.61; 8, Danny Rambo, Valor Christian, 23.86; 9, Bubba Watkins, Valor Christian, 37.56.

400-meter dash— 1, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 47.35; 2, Ben Waters, Valor Christian, 47.74; 3, Nick Deray, Classical Academy, 48.45; 4, Logan Malone, Palmer Ridge, 48.80; 5, Eric Johnson, Harrison 49.28; 6, Gino Giovagnoli, Eagle Valley, 49.71; 7, Justice Ramos, Montezuma-Cortez, 49.93; 8, Marcus Steiner, Denver South, 50.04; 9, Jacob Cody, Pueblo South, 51.60.

1600-meter run— 1, William Mayhew, Cheyenne Mountain, 4:15.63; 2, Eric Hamer, Palmer Ridge, 4:20.22; 3, Ian Meek, Montrose, 4:23.29; 4, Jarrett Thollot, Thompson Valley, 4:24.54; 5, Sean Fitzgerald, Erie, 4:25.75; 6, Shane Mathis, Erie, 4:27.30; 7, Zack Retzlaff, Pueblo West, 4:27.50; 8, Tanner Norman, Classical Academy, 4:28.33; 9, Brendan Wagler, Rifle, 4:28.53.

110-meter hurdles— 1, Trenton Stringari, Canon City, 14.61; 2, Ryan Younggreen, Holy Family, 14.68; 3, Joseph Saling, Vista Ridge, 14.75; 4, Jay Shuman, Palisade, 15.11; 5, Tanner Wall, Thompson Valley, 15.14; 6, Damacio Vigil, Pueblo County, 15.24; 7, Elijah Sullivan, Longmont, 15.42; 8, Kort Peery, Green Mountain, 15.52; 9, Alex Miller, Classical Academy, 15.99.

300-meter hurdles— 1, Trenton Stringari, Canon City, 37.71; 2, Alex Miller, Classical Academy, 38.55; 3, Dustin Ethridge, D’Evelyn, 38.89; 4, Sam Hopfe, Woodland Park, 39.29; 5, Joseph Saling, Vista Ridge, 39.77; 6, Ryan Younggreen, Holy Family, 40.15; 7, Luke Gordley, Mountain View, 40.48; 8, Damacio Vigil, Pueblo County, 41.06; 9, Ethan Hitchcock, Longmotn, 41.68.

400-meter relay— 1, Longmont, 42.08; 2, Mullen, 42.45; 3, Thompson Valley, 43.06; 4, Widefield, 43.08; 5, Denver South, 43.25; 6, Harrison, 43.35; 7, Mountain View, 43.49; 8, Vista Ridge, 43.88; Valor Christian, DNF.

1600-meter relay— 1, Palmer Ridge, 3:18.56; 2, Classical Academy, 3:20.42; 3, Windsor, 3:22.80; 4, Eagle Valley, 3:23.40; 5, Denver South, 3:26.40; 6, Littleton, 3:26.55; 7, Glenwood Springs, 3:26.61; 8, Mountain View, 3:26.69; 9, Montezuma-Cortez, 3:29.28.

Triple jump— 1, Anthony Peters, Vista Ridge, 45-0.5; 2, Kweshaan Thomas, Falcon, 44-3.25; 3, Gift Chinda, Thompson Valley, 44-3.25; 4, Depree’ Kimber, Pueblo South, 43-10.25; 5, Kahlil James, Mesa Ridge, 43-10; 6, De’jour Plunkett-Elliot, Thomas Jefferson, 43-8.25; 7, Jake Coggin, Vista Ridge, 43-6.5; 8, Conlan Berger, Longmont, 43-3.75; 9, John Scoleri, Pueblo Centennial, 43-0.

Shot put— 1, Hayden Erickson, Woodland Park, 52-3.5; 2, Beau Gordon, Pueblo Central, 51-6.5; 3, Sam Distel, Montrose, 49-5.5; 4, Kenny Plant, Classical Academy, 48-9.25; 5, Austin Brant, Canon City, 48-6.5; 6, Donovan Adams, Montrose, 48-3; 7, Samuel Warner, Lewis-Palmer, 47-10; 8, Brandon Oswald, Palmer Ridge, 47-0.5; 9, AJ Puga, Ponderosa, 46-7.25.

GIRLS

Team scores— Niwot 85; Mountain View 59.5; Air Academy 54; Thompson Valley 30; Classical Academy 41; Widefield 41; Valor Christian 41; Lewis-Palmerm 40; Green Mountain 36; Longmont 32.5; Canon City 32; Vista Peak 31; Battle Mountain 21; Erie 19; Evergreen 18; Palisade 16.5; Denver North 16; D’Evelyn 15; Ponderosa 14.5; Summit 14; Montrose 14; Delta 14; Wheat Ridge 14; Silver Creek 13; Sand Creek 12; Cheyenne Mountain 12; Eagle Valley 12; Mullen 11; Berthoud 10; Durango 9; Littleton 9; Skyline 8; Fort Morgan 8; Pueblo Centennial 8; Weld Central 7; Thomas Jefferson 7; Greeley Central 6; Pueblo West 4; Discovery Canyon 4; Palmer Ridge 3; Frederick 3; Golden 2; Mesa Ridge 2; Holy Family 1; Glenwood Springs 1; Pueblo East 1.

100-meter dash— 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 12.16; 2, Jordan Edmonds, Widefield, 12.21; 3, Brooklyn York, Thomas Jefferson, 12.34; 4, Maya Evans, Vista Peak, 12.40; 5, Kyleen Newman, Erie, 12.52; 6, Sarah Lark, Ponderosa, 12.55; 7, Michaela Moore, Cheyenne Mountain, 12.64; 8, Tess Boade, Valor Christian, 12.73; 9, Claudia Valenzuela, Classical Academy, 12.77;

200-meter dash— 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 24.14; 2, Maya Evans, Vista Peak, 24.81; 3, Jordan Edmonds, Widefield, 24.87; 4, Kyleen Newman, Erie, 25.01; 5, Sarah Lark, Ponderosa, 25.37; 6, Megan MacGagnan, Valor Christian, 25.72; 7, Sarah Oanacia, Mullen, 25.76; 8, Michaela Moore, Cheyenne Mountain, 25.96; Tess Boade, Valor Christian, DNS.

400-meter dash— 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 52.95 (4A meet record; old record, 53.44 by Montgomery in 2014); 2, Megan Irvine, Thompson Valley, 56.14; 3, Mackenzie Fidelak, Niwot, 56.26; 4, McKenna Ramsay, Summit, 56.83; 5, Rachel Sharpe, Niwot, 57.14; 6, Carly Volkmer, Eagle Valley, 58.45; 7, Sam Rippley, Palmer Ridge, 58.51; 8, Maren Janda, Thompson Valley, 58.73; 9, Payton Corah, Holy Family, 59.78.

1600-meter run— 1, Katie Rainsberger, Air Academy, 4:52.38; 2, Kayla Young, Denver North, 5:01.96; 3, Aubrey Till, Canon City, 5:03.13; 4, Lexi Reed, D’Evelyn, 5:06.40; 5, Riley Cooney, Mountain View, 5:08.23; 6, Reagan Hausmann, Valor Christian, 5:08.65; 7, Lauren Offerman, Mountain View, 5:08.67; 8, Elinor Enderle, Canon City, 5:08.99; 9, Veronica Brtek, Cheyenne Mountain, 5:09.48.

100-meter hurdles— 1, Alexis Carroll, Niwot, 15.141; 2, Mackenzie Fidelak, Niwot, 15.144; 3, Abby Grace McGee, Montrose, 15.34; 4, Lauren Steege, Mountain View, 15.59; 5, Alexis Buckhaults, Canon City, 15.74; 6, Charise Crabb, Eagle Valley, 15.84; 7, Bailey Sharon, Green Mountain, 15.93; 8, Mary McCowen, Cheyenne Mountain, 16.31; 9, Carly Setterberg, Glenwood Springs, 17.45.

300-meter hurdles— 1, Kela Fetters, Niwot, 44.10; 2, Mackenzie Fidelak, Niwot, 44.15; 3, Abby Grace McGee, Montrose, 45.52; 4, Bailey Sharon, Green Mountain, 45.66; 5, Kendra Larson, Thompson Valley, 46.05; 6, Lilly McMurrain, Battle Mountain, 46.11; 7, Anne Lauder, Evergreen, 46.20; 8, Izze Calabrese, Battle Mountain, 46.53; 9, Sofia Calabrese, Battle Mountain, 46.67.

400-meter relay— 1, Widefield, 48.51; 2, Mullen, 49.20; 3, Vista Peak, 49.33; 4, Palisade, 49.39; 5, Classical Academy, 49.58; 6, Sand Creek, 49.73; 7, Frederick, 50.51; 8, Longmont, 50.67; 9, Valor Christian, 50.98.

1600-meter relay— 1, Thompson Valley, 3:50.73 (4A meet record; old record, 3:50.74 by Thompson Valley in 2009); 2, Niwot, 3:54.94; 3, Green Mountain, 3:55.13; 4, Mountain View, 3:57.54; 5, D’Evelyn, 3:59.80; 6, Classical Academy, 4:00.39; 7, Erie, 4:01.76; 8, Battle Mountain, 4:02.19; 9, Durango, 4:03.96.

Triple jump— 1, Anne Lauder, Evergreen, 37-9; 2, Sydney Wetterstrom, Longmont, 37-1.5; 3, Ashley Perez, Weld Central, 36-11.75; 4, Alex Hellenberg, Skyline, 36-6.5; 5, Alyssa Strong, Berthoud, 36-4.5; 6, Jenny Hall, Discovery Canyon, 36-2.5; 7, Shiloh Berger, Longmont, 36-1.75; 8, Sammi Watson, Mountain View, 36-1.75; 9, Asia-Marie Kelly, Pueblo East, 35-11.25.

Shot put— 1, Haley Showalter, Valor Christian, 47-0.5; 2, Lily Lockhart, Delta, 40-1.25; 3, Ryann Long-Larkins, Pueblo Centennial, 39-9; 4, Nina Thomas, Wheat Ridge, 39-0.5; 5, Bobbi Pettit, Littleton, 37-3.25; 6, Riley Prater, Widefield, 37-1; 7, Nikol Podlacha, Air Academy, 37-0.5; 8, Ebone Gordon, Mesa Ridge, 36-9.5; 9, Breann Hawman, Durango, 35-9.

LAKEWOOD — Zane Lundin ran his guts out on Saturday. Literally.

The Glenwood Springs High School senior, following the completion of the Demons’ 4×400-meter relay final, took some time to bend over a trash can. Then, while relay teammates Evrett Marr, Garrett Goodstein and Larry Flores stood atop the awards podium to accept the medal for the team’s seventh-place finish, he ducked behind the podium to continue what he was doing earlier.

Goodstein eventually joined him. He, too, had a few things to let go of.

Then again, the memories the Glenwood and Rifle track athletes made during the Class 4A State Championships this week, and beyond, are something they’ll likely never let go of.

“This medal doesn’t just represent what took place in 3 minutes and 26 seconds,” said Lundin, speaking of the time of 3:26.61 that the team posted. “It represents the 30 pounds of throwup on Red Mountain and the countless, hot laps on the red Glenwood track.”

“Hey man,” Goodstein interjected. “It’s all about memories.”

The Demons didn’t come away with a lot of points in the team standings, and it was pretty clear they wouldn’t by Friday afternoon when events of the meet began to unfold. They also didn’t come away with any state championships, and that prospect also became obvious by the middle of the day on Friday at Jefferson County Stadium.

They did come away from the meet with seventh place in that relay, which really shouldn’t have even happened. After all, the 4×400 time the Demons came in with was in the bottom half of the preliminary field of 18.

That’s when an injury happened, and Flores, a sophomore who was brought to Lakewood simply as a relay alternate, got his chance to step in. He did it in a big way: Glenwood’s preliminary time of 3:24.44 not only helped the team make the finals, but gave it a season-best time by close to four seconds to set the Demons up for their podium finish.

“I am so proud to have you on our team,” Goodstein said to Flores after the medal ceremony.

Goodstein, Marr and Lundin were among the many high school seniors at Jeffco Stadium who took home some memories from the 4A meet on Saturday. Another one of those seniors was Carly Setterberg, whose season-best time in the 100 hurdles prelims got her into Saturday’s finals and onto the awards podium following the final race of her high school career.

Of course, Rifle High senior Brenden Wagler also made a pretty nice memory with his ninth-place finish in the 1,600, giving him a podium finish in each of the final two distance races of his high school career. His final time of 4:28.53 easily broke his previous personal-best time, and he held onto that podium spot at the very end of the race after going into the fourth and final lap of the race in sixth place.

Wagler, just like Lundin and many others, likely has his own memories of overexertion. Running with some of the state’s best runners throughout the track and cross country season has helped him make some of those memories.

Plus, he credits a pep talk from a friend of his for helping motivate him to his podium finish.

“I got a message from Liam Meirow,” said Wagler of the former Summit High standout who is now running at the University of Oklahoma. “He told me that I simply have to want it more than others.”

No doubt, Glenwood’s relay team, Setterberg and Wagler all showed how badly they wanted it at the end. Thanks to that, they have memories of their own that no one can take away from them.

And a state-meet medal that goes with it.

Jon Mitchell is the sports editor of the Glenwood Springs Post Independent and Rifle Citizen Telegram. he can be reached at 970-384-9123, or by email at jmitchell@postindependent.com.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.