Aspen Yellow Leaf Invitational swim meet results | PostIndependent.com
YOUR AD HERE »

Aspen Yellow Leaf Invitational swim meet results

Post Independent
Glenwood Springs, CO Colorado

Boys 8U

50 breaststroke – 3. Everett Olson, Aspen, 1:12.05

100 freestyle – 1. Everett Olson, Aspen, 1:47.62



50 backstroke – 3. Everett Olson, Aspen, 1:03.13

Boys 10U



200 IM – 1. James McMahon, Sopris, 3:11.99; 2. Phillip Hecksel, Sopris, 3:27.61; 3. Austin Hawkins, Sopris, 3:45.4

500 freestyle – 1. James McMahon, Sopris, 7:26.23

200 freestyle – 1. James McMahon, Sopris, 2:44.07; 2. Phillip Hecksel, Sopris, 3:00.66

Boys 12U

100 IM – 2. Hunter Bryant, Aspen, 1:24.85

Boys 7-8

50 freestyle – 3. Everett Olson, Aspen, 48.11

25 backstroke – 2. Everett Olson, Aspen, 25.47

25 breaststroke – 3. Everett Olson, Aspen, 33.7

Boys 9-10

50 freestyle – 1. James McMahon, Sopris, 33.69; 2. Phillip Hecksel, Sopris, 35.47; 3. Sevi Multin, Aspen, 35.71

100 backstroke – 1. James McMahon, Sopris, 1:30.65; 2. Austin Hawkins, 1:33.98; 3. Jack Bowers, Aspen, 1:34.10

50 breaststroke – 1. Sevi Multin, Aspen, 47.39; 2. Phillip Hecksel, Sopris, 49.48; 3. Jack Bowers, Aspen, 50.02

100 butterfly – 1. Sevi Multin, Aspen, 1:52.04; 2. Jack Bowers, Aspen, 1:54.17

100 freestyle – 1. James McMahon, Sopris, 1:14.04; 2. Phillip Hecksel, Sopris, 1:22.54; 3. Jack Bowers, Aspen, 1:24.25

50 backstroke – 1. James McMahon, Sopris, 41.1; 2. Sevi Multin, Aspen, 42.27; 3. Jack Bowers, Aspen, 43.58

100 breaststroke – 1. Phillip Hecksel, Sopris, 1:46.87; 2. Sevi Multin, Aspen, 1:47.21

50 butterfly – 1. James McMahon, Sopris, 42.12; 2. Sevi Multin, Aspen, 44.73; 3. Jack Bowers, Aspen, 47.48

Boys 11-12

100 backstroke – 2. Hunter Bryant, Aspen, 1:21.01

50 breaststroke – 2. Hunter Bryan, Aspen, 42.74; 3. Jackson Landis, Aspen, 51.11

200 breaststroke – 1. Hunter Bryant, Aspen, 3:26.31; 2. Zeb Thorsen, Sopris, 3:30.91

100 butterfly – 1. Zeb Thorsen, Sopris, 1:31.51

200 IM – 3. Hunter Bryant, Aspen, 3:05.76

50 backstroke – 1. Hunter Bryant, Aspen, 37.85; 2. Zeb Thorsen, Sopris, 40.38; 3. Landiz Jackson, Aspen, 43.94

200 backstroke – 2. Hunter Bryant, Aspen, 2:54.81

100 breaststroke – 2. Hunter Bryant, Aspen, 1:38.03; 3. Zeb Thorsen, Sopris, 1:44.97

200 butterfly – 1. Zeb Thorsen, Sopris, 3:32.14

200 freestyle – 2. Jackson Landis, Aspen, 3:03.14

Boys 13-14

50 freestyle – 2. Max Bryant, Aspen, 26.52

100 backstroke – 1. Max Bryant, Aspen, 1:08.98; 2. Derek Ridings, Aspen, 1:13.42; 3. Jack Cassidy, Sopris, 1:14.25

200 breaststroke – 1. Max Bryant, Aspen, 2:47.72; 2. Jack Cassidy, Sopris, 2:49.53

100 butterfly – 2. Max Bryant, Aspen, 1:07.72

200 IM – 2. Jack Cassidy, Sopris, 2:39.14; 3. Derek Ridings, Aspen, 2:50.07

400 IM – 1. Max Bryant, Aspen, 5:15.72; 3. Jack Cassidy, Sopris, 5:30.86

500 freestyle – 2. Derek Ridings, Aspen, 7:00.57

100 freestyle – 2. Max Bryant, Aspen, 59.54

200 backstroke – 1. Max Bryant, Aspen, 2:27.13; 2. Derek Ridings, Aspen, 2:40.69; 3. Jack Cassidy, Sopris, 2:42.53

100 breaststroke – 1. Max Bryant, Aspen, 1:18.38; 2. Jack Cassidy, Sopris, 1:22.32

200 butterfly – 2. Max Bryant, Aspen, 2:34.04

200 freestyle – 3. Jack Cassidy, Sopris, 2:27.11

Boys 15-and-over

50 freestyle – 2. Michael Zimet, Aspen, 26.37

100 backstroke – 2. Michael Zimet, Aspen, 1:07.8

200 breaststroke – 1. Michael Zimet, Aspen, 2:43.26

100 butterfly – 1. Michael Zimet, Aspen, 1:08.98

500 freestyle – 2. Michael Zimet, Aspen, 6:08.82

100 freestyle – 1. Michael Zimet, Aspen, 57.12

200 backstroke – 1. Michael Zimet, Aspen, 2:24.92

100 breaststroke – 1. Michael Zimet, Aspen, 1:16.59

200 freestyle – 1. Michael Zimet, Aspen, 2:07.09

Girls 6U

25 backstroke – 1. Morgan Ding, Aspen, 32.29

25 freestyle – 1. Morgan Ding, Aspen, 38.28

Girls 8U

50 breaststroke – 2. Maddie Mechling, Sopris, 58.52; 3. Macy Stinson, Sopris, 1:05.7

100 freestyle – 1. Macy Stinson, Sopris, 2:34.86

50 backstroke – 1. Davy Brown, Aspen, 52.67; 3. Macy Stinson, Sopris, 56.62

Girls 10U

200 IM – 2. Pasca Augspurger, Aspen, 3:38.11

200 freestyle – 1. Kenna Zilm, Sopris, 3:55.05

Girls 12U

100 IM – 2. Kelli Callahan, Aspen, 1:20.28

Girls 7-8

50 freestyle – 2. Maddie Mechling, Sopris, 41.07

25 backstroke – 1. Maddie Mechling, 23.57

25 freestyle – 3. Davy Brown, Aspen, 18.34

25 breaststroke – 3. Davy Brown, Aspen, 29.36

Girls 9-10

50 freestyle – 1. Pasca Augspurger, Aspen, 36.37

100 backstroke – 2. Pasca Augspurger, Aspen, 1:36.36

50 breaststroke – 1. Pasca Augspurger, Aspen, 48.38

100 freestyle – 2. Pasca Augspurger, Aspen, 1:28.51

50 backstroke – 2. Pasca Augspuerger, Aspen, 45.2

50 butterfly – 1. Pasca Augspurger, Aspen, 48.49

Girls 11-12

50 freestyle – 2. Charlie Mechling, Sopris, 28.96

100 backstroke – 1. Charlie Mechling, Sopris, 1:13.92; 2. Jessica Tuttle, Sopris, 1:19.65; 3. Maddi Peltzman, Sopris, 1:20.76

200 breaststroke – 1. Charlie Mechling, Sopris, 2:52.63; 2. Katie Heim, Sopris, 3:08.11; 3. Elizabeth Miller, Sopris, 3:11.48

100 butterfly – 2. Charlie Mechling, Sopris, 1:16.11

200 IM – 3. Jessica Tuttle, Sopris, 2:58.32

400 IM – 1. Charlie Mechling, Sopris, 5:41.05; 2. Jessica Tuttle, Sopris, 6:33.78

500 freestyle – 2. Maddi Peltzman, Sopris, 7:09.81; 3. Kendall Vanderhoof, 7:36.23

100 freestyle – 2. Jessica Tuttle, Sopris, 1:07.4

50 backstroke – 1. Maddi Peltzman, Sopris, 37.76

200 backstroke – 2. Jessica Tuttle, Sopris, 2:51.51; 3. Maddi Peltzman, Sopris, 2:53.48

100 breaststroke – 1. Katie Heim, Sopris, 1:25.25; 2. Elizabeth Miller, Sopris, 1:27.78

50 butterfly – 2. Jessica Tuttle, Sopris, 36.4

200 freestyle – 3. Jessica Tuttle, Sopris, 2:35.05

Girls 13-14

50 freestyle – 1. Hannah Grumley, Sopris, 26.96; 2. Ashley Roper, Sopris, 27.16

100 backstroke – 1. Ashley Roper, Sopris, 1:07.54; 2. Claire Collier, Aspen, 1:07.85; 3. Hannah Grumley, Sopris, 1:08.75

200 breaststroke – 2. Hannah Grumley, Sopris, 2:58.48; 3. Ashley Roper, Sopris, 3:00.46

100 butterfly – 1. Claire Collier, Aspen, 1:08.38

200 IM – 1. Hannah Grumley, Sopris, 2:30.29; 2. Ashley Roper, Sopris, 2:33.4

500 freestyle – 1. Ashley Roper, Sopris, 6:00.94; 2. Kelcie Gerson, Aspen, 6:03.51

100 freestyle – 1. Ashley Roper, Sopris, 1:00.56; 3. Hannah Grumley, Sopris, 1:01.45

200 backstroke – 1. Ashley Roper, Sopris, 2:25.74; 2. Claire Collier, Aspen, 2:30.6; 3. Kelcie Gerson, Aspen, 2:31.95

100 breaststroke – 3. Ashley Roper, Sopris, 1:24.95

200 butterfly – 2. Claire Collier, Aspen, 2:57.2

200 freestyle – 1. Ashley Roper, Sopris, 2:13.43

Girls 15-and-over

200 breaststroke – 1. Nikki Nichols, Sopris, 3:32.15

200 IM – 2. Kaitlin Gerson, Aspen, 2:44; 3. Clara Thorsen, Sopris, 2:56.96

400 IM – 2. Kaitlin Gerson, Aspen, 5:41.18

500 freestyle – 3. H. Gardenswartz, Aspen, 7:24.81

100 breaststroke – 2. Kaitlin Gerson, Aspen, 1:27.91

Relays

Girls 12U 200 freestyle relay – 1. Sopris, 2:09.21; 3. Sopris B, 2:38.56

Boys 12U 200 freestyle relay – 1. Sopris, 2:25.33; 2. Aspen, 2:32.45

Girls 400 freestyle relay – 2. Aspen, 5:08.48

Boys 400 freestlye relay – 1. Aspen, 4:24.25

Girls 12U 200 medley relay – 1. Sopris, 2:29.56; 2. Sopris B, 3:01.16

Boys 12U 200 medley relay – 1. Sopris, 2:49.4

Girls 400 medley relay – 1. Sopris, 5:20.2; 2. Aspen, 5:28.41

Boys 400 medley relay – 1. Aspen, 5:05.12


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Glenwood Springs and Garfield County make the Post Independent’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User