Class 4A track: Rifle’s Wagler breaks school record | PostIndependent.com

Class 4A track: Rifle’s Wagler breaks school record

Jon Mitchell
jmitchell@postindependent.com

Class 4A High School Track Results

BOYS

Team scores — Palmer Ridge 41; Mountain View 36; Erie 21; Classical Academy 13; Thompson Valley 12; Montrose 11; Ponderosa 11; Pueblo Central 11; Canon City 10; Mullen 10; Eagle Valley 9; Battle Mountain 8; Durango 8; Golden 8; Pueblo Centennial 8; Vista Ridge 7.5; Pueblo West 7; Longmont 6; Pueblo South 6; Air Academy 5; Mead 5; D’Evelyn 4; Mesa Ridge 4; Steamboat Springs 4; Niwot 2; Rifle 2; Silver Creek 2; Falcon 1.5; Fort Morgan 1; Palisade 1; Valor Christian 1.

3200-meter run — 1, Eric Hamer, Palmer Ridge, 9:22.30; 2, Ian Meek, Montrose, 9:28.00; 3, Shane Mathis, Erie, 9:31.93; 4, Jarrett Thollot, Thompson Valley, 9:32.77; 5, Luc Hagen, Air Academy, 9:33.41; 6, Tanner Norman, Classical Academy, 9:33.59; 7, Alec Hornecker, Golden, 9:45.00; 8, Brendan Wagler, Rifle, 9:46.17; 9, Kaleb Simington, Thompson Valley, 9:49.22.

3200-meter relay — 1, Palmer Ridge, 7:57.44; 2, Mountain View, 8:05.04; 3, Pueblo West, 8:08.24; 4, Erie, 8:10.60; 5, Thompson Valley, 8:12.95; 6, Ponderosa, 8:13.15; 7, Mead, 8:14.17; 8, Niwot, 8:14.57; 9, Palisade, 8:15.54.

Long jump — 1, James Jones, Mullen, 22-11.25; 2, Logan Stewart, Mountain View, 22-8.5; 3, Riley Rowles-Birdsong, Eagle Valley, 22-4.75; 4, Conlan Berger, Longmont, 22-0.5; 5, Derek Valdez, Pueblo Centennial, 21-9.5; 6, Bryan Bito, Mesa Ridge, 21.9.25; 7, Jayce Hall, Classical Academy, 21-8.75; 8, Dane Myers, Mead, 21-7.75; 9, Tate Kembel, Fort Morgan, 21-7.75.

High jump — 1, Jordan Swango, Palmer Ridge, 6-6; 2, Kyle Leahy, Erie, 6-5; 3(tie), Wyatt Thomas, Pueblo Central, Tromas Buckner, Vista Ridge, and Jeremy Cody, Pueblo South, 6-2; 6, Austin Kerbs, Steamboat Springs, 6-2; 7, Derek Valdez, Pueblo Centennial, 6-2; 8(tie), Kweshaan Thomas, Falcon, and Hunter Maldonado, Vista Ridge, 6-0.

Pole vault — 1, Kyle Rex, Palmer Ridge, 15-0; 2, Justin Marcum, Durango, 14-4; 3, Brenton Emmons, Mountain View, 14-4; 4, Ramon Salgado, Mountain View, 14-1; 5, Drake Hicks, Golden, 13-4; 6, Dustin Ethridge, D’Evelyn, 13-4; 7, Logan Kidd, Mountain View, 12-10; 8, Miles Petterson, Eagle Valley, 12-4; 9, Joe Ortiz, Valor Christian, 12-4.

Discus — 1, Austin Brant, Canon City, 159-9; 2, David Casas, Battle Mountain, 152-0; 3, AJ Puga, Ponderosa, 151-3; 4, Conor Bertles, Classical Academy, 150-10; 5, Beau Gordon, Pueblo Central, 149-11; 6, Scott Sipes, Mountain View, 149-7; 7, Sam Distel, Montrose, 148-6; 8, Brock Knechtel, Silver Creek, 141-11; 9, George Silvanic, Palmer Ridge, 141-8.

GIRLS

Team scores — Air Academy 27; Mountain View 18.5; Classical Academy 17; Canon City 14; Longmont 14; Battle Mountain 12; Niwot 12; Valor Christian 12; Thompson Valley 11; Vista Peak 10; Fort Morgan 8; Sand Creek 8; Denver North 7; Delta 6; Durango 6; Green Mountain 6; Berthoud 5; Palisade 5; Widefield 5; D’Evelyn 4; Littleton 4; Pueblo West 4; Silver Creek 3; Wheat Ridge 3; Golden 2; Skyline 2; Summit 2; Cheyenne Mountain 1; Pueblo Centennial 1; Greeley Central 0.5.

3200-meter run — 1, Katie Rainsberger, Air Academy, 10:49.47; 2, Riley Cooney, Mountain View, 10:56.83; 3, Kayla Young, Denver North, 10:56.95; 4, Aubrey Till, Canon City, 10:58.70; 5, Lauren Offerman, Mountain View, 11:09.65; 6, Lexi Reed, D’Evelyn, 11:10.13; 7, Greta Van Calcar, Palisade, 11:16.83; 8, Lauren Ogg, Valor Christian, 11:28.51; 9, Madison Lambros, Cheyenne Mountain , 11:28.79.

3200-meter relay — 1, Air Academy, 9:25.38; 2, Canon City, 9:30.74; 3, Thompson Valley, 9:31.04; 4, Battle Mountain, 9:38.04; 5, Mountain View, 9:41.55; 6, Pueblo West, 9:44.72; 7, Green Mountain, 9:47.11; 8, Summit, 9:51.97; 9, Niwot, 9:53.58.

Long jump — 1, Maya Evans, Vista Peak, 19-9.25; 2, Madalyn Brashears, Fort Morgan, 18-4.75; 3, Alexis Carroll, Niwot, 18-0.5; 4, Shiloh Berger, Longmont, 17-4.5; 5, Alli Davis, Durango, 17-2.25; 6, Ali Artzberger, Thompson Valley, 17-0.75; 7, Nikki Strickler, Wheat Ridge, 17-0.75; 8, Alex Hellenberg, Skyline, 16-11.5; 9, Miranda Gallegos, Durango, 16-9.75.

Pole vault — 1, Andrea Willis, Classical Academy, 12-6; 2, Mackenzie Butcher, Sand Creek, 11-9; 3, Erika Willis, Classical Academy, 11-6; 4, Izze Calabrese, Battle Mountain, 11-3; 5, Josie Spitz, Berthoud, 11-3; 6, Gabrielle Casey, Niwot, 10-9; 7, Abigail Gray, Silver Creek, 10-9; 8, Emma Markovich, Golden, 10-3; 9(tie), Julie Kufeld, Mountain View, and Zoe Beard, Greeley Central, 9-9.

Discus — 1, Haley Showalter, Valor Christian, 158-5; 2, Keely Parish, Longmont, 138-11; 3, Nikol Podlacha, Air Academy, 132-1; 4, Lily Lockhart, Delta, 125-4; 5, Logan Prater, Widefield, 116-9; 6, Gabbie Matl, Littleton, 116-3; 7, Alexis LaLiberte, Green Mountain, 114-9; 8, Krista Carlo, Palisade, 113-6; 9, Ryann Long-Larkins, Pueblo Centennial, 113-5.

LAKEWOOD — Brenden Wagler’s eight-place finish in the 3,200 meter final on Thursday was a record-setting time for the Rifle High School senior.

Wagler crossed the finish line in 9 minutes, 46.17 seconds to clock the fastest time ever by a Rifle High distance runner on his way to a podium finish on the first day of the Class 4A State Championships at Jefferson County Stadium.

“I came in expecting to do well,” Wagler said. “I was really surprised when I got a four-second [personal record]. I couldn’t be happier.”

Wagler finished ahead of the ninth-place time of Kaleb Simington of Thompson Valley, whose time of 9:49.22 was also better than Wagler’s previous-best time. It was also better than the previous Rifle High school-record time of 9:49.55 that was set back in 1983.

“Everything went well for Glenwood Springs today. We’re very excited about the morning we had.”Blake RisnerGlenwood Springs High School track and field coach

“I just wanted to go out there and run my race,” he said.

Finishing first was Pine Creek’s Eric Hamer, who won in 9:22.30. Ian Meek of Montrose was second in 9:28.00. Wagler has another chance to reach the podium when he runs in the 1,600 final on Saturday.

For Garfield County’s other Class 4A high school, Glenwood Springs coach Blake Risner summed up his thoughts in two sentences.

“Everything went well for Glenwood Springs today,” he said. “We’re very excited about the morning we had.”

In other words, every Glenwood competitor either made the final in their respective event or improved on a previous-best time.

Among those improvements was the Demons’ boys 4×200 relay team, which improved on the school-record time it set in the event this past week with a time of 11:29.54. That record-setting performance got them into the event finals on Saturday.

Also reaching finals was Glenwood senior Carly Setterberg, whose preliminary and season-best time of 15.89 gave her the ninth and final qualifying spot in the 100-meter hurdles finals. Glenwood’s girls 4×200 relay team didn’t make finals, but moved up to 13th with their preliminary time of 1:46.74. Also moving up from 18th to 13th was Kaden Weller, who missed the 100-meter finals but ran a personal-best time of 11.25.

Glenwood Springs senior Garrett Goodstein also ran a personal-best time of 50.85 in the 400, which was good for 15th.

Events at the state meet begin at 8:10 a.m. today and run throughout the day into the afternoon.

Saturday’s finals at Jeffco Stadium begin at 9:30 a.m.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.