Complete Results: Rifle Invitational Track and Field Meet | PostIndependent.com
YOUR AD HERE »

Complete Results: Rifle Invitational Track and Field Meet

Boys

1. Battle Mountain, 129.5; 2. Glenwood Springs, 119.5; 3. Rifle, 98.5; 4. Eagle Valley, 78; 5t. Moffat County, 51; 5t. Fruita Monument, 51; 7. Delta, 44; 8. Palisade, 27.5; 9t. Roaring Fork, 24; 9t. Grand Valley, 24; 11. Coal Ridge, 19; 12. Meeker, 18; 13. Hayden, 16; 14. Steamboat Springs, 2.

Girls



1. Glenwood Springs, 151; 2. Eagle Valley, 98; 3. Moffat County, 81; 4. Palisade, 60; 5. Fruita Monument, 53; 6. Rifle, 45; 7. Hayden, 42; 8t. Battle Mountain, 40; 8t. Grand Valley, 40; 10. Meeker, 29; 11. Coal Ridge, 26; 12. Delta, 25; 13. Soroco, 19; 14. Steamboat Springs, 4.

100 ” 1. Aaron Wilcox, BM, 11.81; 2. Hazen Moss, Rifle, 11.83; 3. Zach Adair, Palisade, 11.84; 4. Phillip Turano, Delta, 11.9; 5. Ascher Robbins, BM, 11.91; 6. Devin Kenney, Palisade, 12.07; 7. Troy Gomez, Palisade, 12:15; 8. Blake Rivers, CR, 12.17.



200 ” 1. Donnie Jennert, GS, 23.26; 2. Ascher Robbins, BM, 23.58; 3t. Connor Riley, GS, 24.07; 3t. Aaron Wilcox, BM, 24.07; 5. Blake Rivers, BM, 24.14; 6. Devin Kenney, Palisade, 24.2; 7. Jason Arroyo, Rifle, 24.38; 8. Harrison Neal, EV, 24.44.

400 ” 1. Connor Riley, GS, 51.44; 2. Travis Williams, Delta, 52.06; 3. Hazen Moss, Rifle, 52.41; 4. Wyatt Israel, GS, 52.91; 5. John Daniels, FM, 53.32; 6. Josh Classen, MC, 53.74; 7. Todd Walker, BM, 53.83; 8. Zach Doran, FM, 54.31.

800 ” Tony Crisofulli, BM, 1:56.22; 2. Tyler Chapman, Rifle, 2:02.72; 3. Mike McNicol, MC, 2:05.22; 4. Travis Whitman, GS, 2:06; 5. Joe Price, FM, 2:07.31; 6. Ryan Buchanan, GS, 2:09.04; 7. Joe Trujillo, EV, 2:09.19; 8. Connor Tedstrom, BM, 2:10.09.

1600 ” 1. John O’Neill, BM, 4:29.92; 2. Jamie Fahrmeyer, EV, 4:45.54; 3. Ryan Buchanan, GS, 4:49.82; 4. Kellen Fockler, GS, 4:51.25; 5. Connor Wallace, BM, 4:53.88; 6. Travis Keune, Delta, 4:56.44; 7. Woody Seagren, FM, 5:00.05; 8. Dustin Rose, Rifle, 5:01.13.

3200 ” 1. Jonny Stevens, BM, 9:51.65; 2. Andrew Hill, EV, 10:54.30; 3. Woody Seagran, FM, 11:03.55; 4. David Shearon, BM, 11:14.36; 5. Chris Zirkle, Hayden, 11:32.90; 6. Eduardo Campos, EV, 11:39.26; 7. Tommy Cristofulli, BM, 11:52.19; 8. Austin Germiller, GV, 11:55.74.

110 hurdles ” 1. Colton Cowan, GV, 16.54; 2. Clayton Spillane, Rifle, 16.59; 3. Jared Tonder, GV, 16.86; 4. Kurt Hartmann, GS, 16.89; 5. Adolfo Ruiz, Rifle, 17.13; 6. Eric Kline, EV, 17.24; 7. Trevor Grayson, EV, 17.57.

300 hurdles ” 1. Kurt Hartmann, GS, 42.2; 2. Matt Young, Palisade, 42.41; 3. Clayton Spillane, Rifle, 42.53; 4. Adolfo Ruiz, Rifle, 43.4; 5. Ethan Smith, EV, 43.63; 6. Trevor Grayson, EV, 43.95; 7. Colton Cowan, GV, 44.09; 8. Parke Robbins, BM, 44.25.

4×100 relay ” 1. Battle Mountain, 43.6; 2. Glenwood Springs, 45.34; 3. Coal Ridge, 45.86; 4. Rifle, 45.87; 5. Fruita Monument, 46.21; 6. Palisade, 46.61; 6t. Rifle, 46.61; 8. Eagle Valley, 46.89.

4×200 relay ” 1. Battle Mountain, 1:31.11; 2. Delta, 1:33.5; 3. Rifle, 1:34.21; 4. Moffat County, 1:36.11; 5. Glenwood Springs, 1:36.23; 6. Coal Ridge, 1:36.42; 7. Eagle Valley, 1:36.43; 8. Palisade, 1:37.72.

4×400 relay ” 1. Battle Mountain, 3:28.12; 2. Eagle Valley, 3:41; 3. Fruita Monument, 3:42.42; 4. Coal Ridge, 3:45.88; 5. Glenwood Springs, 3:47.01; 6. Rifle C, 3:52.87; 7. Rifle B, 3:52.26; 8. Meeker, 3:53.30.

4X800 relay ” 1. Eagle Valley, 8:26.098; 2. Battle Mountain, 8:26.46; 3. Moffat County, 8:34.62; 4. Fruita Mounument, 8:40.53; 5. Meeker, 8:58.58; 6. Glenwood Springs, 9:25.68; 7. Steamboat Springs, 9:26.07; 8. Rifle, 9:41.16.

High jump ” Donnie Jennert, GS, 6-8*; 2. (three tied) Murphy Smart, Hayden, Luke Holmes, FM, Scott House, EV, 6-00; 5. (three tied) Rene Valdez, Hayden, Wyatt Kodi, BM, and Cody Kliesenger, BM, 5-10.

Long jump ” Jennert, GS, 22-11*; 2. Tyler Thompson, RF, 19-08.25: 3. Kevin Osborne, Delta, 19-08; 4. Dustin Lamb, FM, 17-06.5; 5. Josh Galvin, GS, 17-03.25; 6. Smart, Hayden, 17-03; 7. Bobby Ventrelli, FM, 17.02.75; 8. Brian Ivy, MC, 17.02.50.

Triple jump ” 1. Ivy, MC, 42-09.5; 2. Thompson, RF, 42-09*; 3. Connor Riley, GS, 41-1; 4. Matt Zollars, GV, 40-3.5; 5. Wyatt Israel, 38-05.5; 6. Tyler Chapman, Rifle, 37-09.5; 7. Chris Brubeck, EV, 37-03; 8. Parke Robbins, BM, 36-09.25.

Shot put ” 1. J.T. Haddan, MC, 49-11*; 2. Andrew Aragon, Delta, 47-11.5; 3. Zach Thrall, EV, 45-2.5; 4. Johnny Wix, Meeker, 43-1; 5. Justin Stone, Rifle, 42.9.25; 6. Jon Araujo, RF, 42-3; 7. Anothy Martin, FM, 40-5.25; 8. Greg Orosz, GS, 39-8.75.

Discus ” 1. JT Haddan, MC, 147-3; 2. Johnny Wix, Meeker, 133-11; 3. Andrew Aragon, Delta, 130-1; 4. Jon Araujo, RF, 128-10; 5. Pollo Almanza, EV, 127-10; 6. Alex Rodriguez, FM, 126-6; 7. Nick Stephanus, Palisade, 122-0; 8. Greg Orosz, GS, 121-5.

Pole vault “1. Kyle Zumbranen, Rifle, 11-6; 2. Abram Dennis, Rifle, 11-6; 3. Charlie Tedstrome, BM, 11-0; 4. James Martinez, Rifle, 10-6; 5. Spencer Currie, BM, 9-0; 6. Cliff Rodrick, BM, 8-6; 6t. Austin Woodworth, EV, 8-6; 6t. Matt Kottenstette, BM, 8-0.

100 ” 1. Erin Urbanoski, MC, 13.27; 2. Jolie Dubois, GS, 13.32; 3. Marke Cooke, Meeker, 13.41; 4. Laura Young, GS, 13.46; 5. Natalie Whitmore, Rifle, 13.53; 6. Emily Kingston, EV, 13.61; 7. Meg Waibel, GS, 13.75; 8. Glenda Long, Soroco, 14.2.

200 ” 1. Ashley Rohweder, EV, 26.72; 2. Meg Waibel, GS, 26.85; 3. Natalie Whitmore, Rifle, 27.16; 4. Jolie Dubois, GS, 27.38; 5. Marke Cook, Meeker, 27.53; 6. Lyndsey Wesson, GS, 27.77; 7. Katy Martin, FM, 28.16; 8. Kylie Baumen, MC, 28.2.

400 ” 1. Meg Waibel, GS, 59.62; 2. Alicia Gieck, Delta, 59.73; 3. Allison Brown, GS, 1:00.68; 4. Kristy Moore, GS, 1:00.73; 5. Angie Charchalis, MC, 1:02.86; 6. Megan Knez, MC, 1:04.35; 7. Jamie Lee Roberts, BM, 1:05.14; 8. Cammi Castillo, Rifle, 1:05.67.

800 ” 1. Katrina Selsor, GS, 2:23.26; 2. Alicia Nelson, MC, 2:23.37; 3. Phaelen French, Delta, 2:23.83; 4. Alicia Gieck, Delta, 2:28.73; 5. Sarajane Rossi, Soroco, 2:31.03; 6. Maddy Jourgensen, MC, 2:32.78; 7. Delanie Vedepo, Hayden, 2:36.40; 8. Kenzie Gtant, BM, 2:37.97.

1600 ” 1. Katrina Selsor, GS, 5:29.42; 2. Brandi Krieg, GV, 5:40.77; 3. Kenzie Grant, BM, 5:41.08; 4. Delanie Vedepo, Hayden, 5:41.76; 5. Brittany Long, SS, 5:46.8; 6. Abbey Barnes, GS, 5:47.61; 7. Anouk Guillermo, BM, 6:02.57; 8. McKenzie Stevens, BM, 6:05.4.

3200 ” 1. Brandi Krieg, GV, 12:29.94; 2. Cecilia Garcia, BM, 12:55.90; 3. Anouk Guillermo, BM, 13:13.38; 4. Brittany Johnson, Palisade, 13:23.20; 5. Jolee Brown, Palisade, 13:23.45; 6. Laura Zirkle, Hayden, 13:59.48; 7. Shanna Zoch, EV, 14:11.87; 8. Megan McQueeney, EV, 14:24.08.

100 hurdles ” 1. Cheyln McCain, CR, 18.0; 2. Erin Vanderpool, GV, 18.41; 3. Angela Phillips, EV, 18.57; 4. Caitlyn Mahanna, Hayden, 18.6; 5. Katy Brandes, EV, 18.68; 6. Kirsten Miller, Hayden, 18.7; 7. Taylor Goodstein, GS, 18.77; 8. Megan Reynoso, FM, 19.03.

300 hurdles ” 1. Laura Young, GS, 46.17; 2. Cheyln McCain, CR, 48.4; 3. Avelicia Guzman, Palisade, 49.61; 4. Sharaya Selsor, GS, 52.18; 5. Katie Heil, FM, 52.75; 6. Taylor Goodstein, GS, 52.76; 7. Traci Schlegel, Soroco, 52.94; 8. Jenny Brown, Palisade, 53.2.

4×100 relay ” 1. Glenwood Springs, 50.53; 2. Eagle Valley, 51.04; 3. Moffat County, 52.4; 4. Palisade, 52.95; 5. Meeker, 53.58; 6. Fruita Monument, 53.81; 7. Coal Ridge, 54.02; 8. Grand Valley, 54.74.

4×200 relay ” 1. Glenwood Springs, 1:50.76; 2. Rifle, 1:51.88; 3. Soroco, 1:52.67; 4. Fruita Monument, 1:53.98; 5. Palisade, 1:54.43; 6. Coal Ridge, 1:55.07; 7. Battle Mountain, 1:59.22; 8. Meeker, 2:00.7.

4×400 relay ” 1. Rifle, 4:15.96; 2. Glenwood Springs, 4:16.53; 3. Moffat County, 4:19.67; 4. Soroco, 4:24.42; 5. Battle Mountain, 4:30.83; 6. Eagle Valley, 4:34.81; 7. Coal Ridge, 4:44.90.

4×800 relay ” 1. Moffat County, 10:13.6; 2. Battle Mountain, 10:2.97; 3. Rifle, 10:40.89; 4. Hayden, 11:10.57; 5. Eagle Valley, 11:55.88.

800 sprint medley ” 1. Glenwood, 1:56.91; 2. Eagle Valley, 1:57.87; 3. Moffat County, 1:59.08; 4. Grand Valley, 1:59.11; 5. Fruita Monument, 1:59.29; 6. Palisade, 1:01.05; 7. Meeker, 2:01.66; 8. Sorooo, 2:05.21.

Shot put ” 1. Holli Salazar, Hayden, 37-4 1/4; 2. Kami Utu, Fruita Monument, 32-9; 3. Myiah Bengston, MC, 32-2 1/2; 4. Jackie Eberhard, EV, 30-9; 5. Kacey Bair, EV, 30-3; 6. Jamie Bair, EV, 30-2 1/2; 7. Jessica Asselin, MC, 29-7; 8. Jessica Needham, CR, 29-6 1/2.

Discus ” 1. Alice Shaefer, FM, 98-9; 2. Caitlin Brady, GV, 95-6; 3. Jamie Bair, EV, 93-11; 4. Kami Utu, FM, 93-3; 5. Jackie Eberhard, EV, 92-4; 6. Holli Salazar, Hayden, 90-4; 7. Myiah Bengston, MC, 87-6; 8. Chandra Braeger, GS, 87-3.

Pole vault ” 1. Angela Phillips, EV, 7-0; 2. Tori Jorgensen, Rifle, 7-0.

Triple jump ” 1. Theresa Garbiel, GS, 33-5; 2. Bernadette Pitre, Palisade, 32-7; 3. Maddison Kopsa, Hayden, 31-8 1/4; 4. Janae Kindall, Meeker, 30-11; 5. Meg Nieslanik, Meeker, 30-0 1/4; 6. Taryn Pearce, Glenwood, 29-7; 7. Sasha Rickslay, EV, 29-4 1/2; 8. Tasha Romney, MC, 29-0 1/4.

Long jump ” 1. Erin Urbanoski, MC, 15-10.75; 2. Bernadette Pitre, Palisade, 15-06.75; 3. Katie Lewis, Delta, 15-01; 4. ? FM, 14-02.5; 5. Theresa Gabriel, GS, 14-00.5; 6. Angela Phillips, EV, 13-11.25; 7. Meg Nieslanik, Meeker, 13-09.25; 8. Mary McGee, FM, 13-04.75.

High jump ” 1. Holly Odneal, Palisade, 5-0; 2. Sasha Pickslay, EV, 4-10; 3t. Olevia Shaefer, Palisade, 4-8; 3t. Emily Kingston, EV, 4-8; 3t. Nikki Kikes, FM, 4-8; 6t. Katie Armstron, Rifle; 6t. Tressa Berner, Rifle, 4-6; 6t. Sydney Cook, Meeker, 4-6; 6t. Lauren Roberts, MC, 4-6; 6t. Meg Nieslanik, Meeker, 4-6; 6t. Tori Fazzi, Rifle, 4-6.


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Glenwood Springs and Garfield County make the Post Independent’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User