Demon Invitational track and field meet results | PostIndependent.com
YOUR AD HERE »

Demon Invitational track and field meet results

Glenwood Springs, CO Colorado

1. Glenwood Springs, 174; 2. Delta, 71; 3. Eagle Valley, 64; 4. Battle Mountain, 60; 5. Meeker, 43; 6. Buena Vista, 35; 7. Grand Valley, 33; 8. Aspen, 29; 9. Basalt, 27; 10. Hayden, 17; 11. Roaring Fork, 10; 12. Rangely, 8; 13t. Vail Christian, 3; 13t. Plateau Valley, 3.

1. Glenwood Springs, 198; 2. Eagle Valley, 73.25; 3. Meeker, 53.25; 4. Delta, 42.25; 5. Grand Valley, 39; 6. Vail Christian, 37.25; 7. West Grand, 31; 8. Hayden, 27; 9. Battle Mountain, 26; 10. Buena Vista, 22; 11. Basalt, 20; 12. Rangely, 18; 13. Aspen, 14; 14. Roaring Fork, 9.

100-yard dash – 1. Luke Hemming, Aspen, 11.3; 2. Auston Tribble, Glenwood Springs, 11.56; 3. Toby Casias, Meeker, 11.63.



200 – 1. Luke Hemming, Aspen, 23.21; 2. Auston Tribble, Glenwood Springs, 24.03; 3. Toby Casias, Meeker, 24.05.

400 – 1. Travis Whitman, Glenwood Springs, 50.67; 2. Zach Browning, Roaring Fork, 50.7; 3. Wyatt Israel, Glenwood Springs, 51.0.



800 – 1. Conner Roper, Basalt, 2:06; 2. Brook Campbell, Meeker, 2:06.2; 3. Garrett Brown, Glenwood Springs, 2:08.3.

1,600 – 1. Mario Gonzalez, Eagle Valley, 4:40.64; 2. David Shearon, Battle Mountain, 4:41.17; 3. Andrew Mansfield, Glenwood Springs, 4:44.52.

3,200 – 1. David Shearon, Battle Mountain, 10:09.17; 2. Andrew Mansfield, Glenwood Springs, 10:14.37; 3. Sam Whelan, Grand Valley, 10:49.8.

110 hurdles – 1. Jared Tonder, Grand Valley, 16.35; 2. Ernie Baier, Delta, 16.43; 3. James Jagger, Eagle Valley, 16.68.

300 hurdles – 1. Ryan Buchanan, Glenwood Springs, 41.88; 2. Jared Tonder, Grand Valley, 43.79; 3. Shawn Martinez, Battle Mountain, 44.6.

4×100 relay – 1. Glenwood Springs (Josh Galvan, Wyatt Israel, Tyler Thulson, Travis Whitman), 44.89; 2. Eagle Valley (David Shea, Willie Aragon, Jalen Aquino, Omar Saucedo), 45.84; 3. Meeker (Toby Casias, Colton Brown, Pat Love, Jake Nieslanik), 46.58.

4×200 relay – 1. Glenwood Springs (Christian Leverson, Kellin Casey, Tyler Thulson, Auston Tribble), 1:35.1; 2. Eagle Valley (Willie Aragon, Jalen Aquino, Jesse Gish, Omar Saucedo), 1:35.79; 3. Meeker (Toby Casias, Colton Brown, Pat Love, Jake Nieslanik), 1:36.02.

4×400 relay – 1. Glenwood Springs (Ryan Buchanan, Wyatt Israel, Garrett Brown, Travis Whitman), 3:33.9; 2. Eagle Valley (Jesse Gish, Jalen Aquino, Omar Saucedo, Mario Gonzalez), 3:36.44; 3. Delta (Clinton Botts, Phillip Decker, Zachariah Decker, Brian Hernandez), 3:37.9.

4×800 relay – 1. Glenwood Springs (Garrett Brown, Andrew Mansfield, Vinson Marr, Ryan Buchanan), 8:32.57; 2. Delta (Klinton Esplin, Aaron Sakala, Josh Walker, Brian Hernandez), 8:51.86; 3. Battle Mountain (Remsen Allard, Jesus Nunez, Eric Spry, David Shearon), 8:59.76.

High jump – 1. Clinton Botts, Delta, 6-3; 2. Phillip Decker, Delta, 6-1; 3. Rene Valdez, Hayden, 6-0.

Long jump – 1. Wyatt Israel, Glenwood Springs, 21-0 1/4; 2. Travis Whitman, Glenwood Springs, 19-11; 3. Kellin Casey, Glenwood Springs, 19-7.

Triple jump – 1. Josh Graner, Buena Vista, 41-8; 2. Willie Magdziuk, Eagle Valley, 39-5 1/4; 3. Pancho Meneses, Battle Mountain, 38-6 3/4.

Shot put – 1. Chad Montover, Glenwood Springs, 48-0 1/2; 2. Juan Medina, Delta, 41-9 1/2; 3. Willy Pelland, 41-9 1/2.

Discus – 1. Chad Montover, Glenwood Springs, 132-10; 2. Tanner Neil, Grand Valley, 126-4; 3. Willy Pelland, Glenwood Springs, 123-0.

100 – 1. Allison Brown, Glenwood Springs, 13.11; 2. Connor Adams, Glenwood Springs, 13.2; 3. Kathryn Doll, Meeker, 13.52.

200 – 1. Jolie Dubois, Glenwood Springs, 26.6; 2. Ashlyn Gruber, Vail Christian, 28.42; 3. Kathryn Doll, Meeker, 28.53.

400 – 1. Allison Brown, Glenwood Springs, 1:00.82; 2. Ashlyn Gruber, Vail Christian, 1:01.4; 3. Brandi Krieg, Grand Valley, 1:02.33.

800 – 1. Michaela Mansfield, Glenwood Springs, 2:33.35; 2. Kristen Schubert, Grand Valley, 2:45.97; 3. Delanie DeVapo, Hayden, 2:46.48.

1,600 – 1. Chiara Del Piccolo, Basalt, 5:34.35; 2. Amelia Ortiz, Battle Mountain, 5:46.61; 3. Cody Pfau, Meeker, 5:56.29.

3,200 – 1. Chiara Del Piccolo, Basalt, 12:08.8; 2. Brandi Krieg, Grand Valley, 12:13.16; 3. Amelia Ortiz, Battle Mountain, 12:15.12.

100 hurdles – 1. Madi Goodstein, Glenwood Springs, 16.47; 2. Erin Burnett, Eagle Valley, 17.22; 3. Anna Gauldin, Glenwood Springs, 17.66.

300 hurdles – 1. Madi Goodstein, Glenwood Springs, 47.45; 2. Kristy Moore, Glenwood Springs, 47.78; 3. Adrienne Ackerman, Roaring Fork, 52.03.

4×100 relay – 1. Glenwood Springs (Connor Adams, Madi Goodstein, Allison Brown, Jolie Dubois), 49.71*; 2. Eagle Valley (Nikki Harvey, Casey Lammert, Emily Kingston, Kendra Clements), 53.17; 3. Delta (Callie Gafford, Skylyn Webb, Brooke Taylor, Kyla Fulton), 56.5.

4×200 relay – 1. Glenwood Springs (Jackie Knott, Cassidy Gaddis, Lexie Warkentin, Kristy Moore), 1:49.97; 2. Eagle Valley (Nikki Harvey, Kassi Gall, Elizabeth Schwaiger, Casey Lammert), 1:56.25; 3. Buena Vista (Kayla Boria, Jessica McFarland, Veronica Gillett, Myrissa Diamond), 1:57.39.

4×400 relay – 1. Glenwood Springs (Jolie Dubois, Michaela Mansfield, Lexie Warkentin, Kristy Moore), 4:04.73*; 2. Glenwood Springs (Allison Brown, Jackie Knott, Kielee Alexander, Madi Goodstein), 4:09.34*; 3. Eagle Valley (Casey Lammert, Nikki Harvey, Kassi Galll, Kendra Clements), 4:27.67.

4×800 relay – 1. Glenwood Springs (Kristy Moore, Sarah Treese, Brooklyn Fullenwider, Michaela Mansfield), 10:28.19; 2. Delta (Alondra Galvan, Clarissa Whiting, Cleo Whiting, Heidi Stinson), 11:16.18; 3. Nucla (Taylor Pesch, Brook Cecil, Melissa Kraker, Jessica Raecke), 11:23.27.

800 sprint medley – 1. Glenwood Springs (Connor Adams, Theresa Gabriel, Jolie Dubois, Jackie Knott), 1:53.24; 2. Eagle Valley (Shila Branch, Emily Kingston, Kassi Gall, Kendra Clements), 1:58.98; 3. Meeker (Adrienne Wix, Timbre Shriver, Cassie Fronatt, Kaylyn Edwards), 2:03.32.

High jump – 1. Jackie Knott, Glenwood Springs, 4-10; 2. Rachel True, Aspen, 4-10; 3. Taylor Peterson, Hayden, 4-10.

Long jump – 1. Kathryn Doll, Meeker, 16-3 1/4; 2. Theresa Gabriel, Glenwood Springs, 4-10 1/2; 3. Jordan Steinke, Grand Valley, 14-7 1/2.

Triple jump – 1. Theresa Gabriel, Glenwood Springs, 34-9; 2. Kathryn Doll, Meeker, 33-1; 3. Alex Heller, Buena Vista, 31-11 3/4.

Shot put – 1. Jamie Bair, Eagle Valley, 35-3; 2. McKenzie Nelson-Buehler, Glenwood Springs, 31-9 1/2; 3. Holly Lepro, Rangely, 31-9.

Discus – 1. Jamie Bair, Eagle Valley, 125-0*; 2. Marie Morton, Rangely, 91-7; 3. Rachel Orosz, Glenwood Springs, 91-0.

* – meet record


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Glenwood Springs and Garfield County make the Post Independent’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.