Results: 3A Western Slope Regional track and field meet | PostIndependent.com
YOUR AD HERE »

Results: 3A Western Slope Regional track and field meet

1. Gunnison, 127; 2. Cedaredge, 116.5; 3. Grand Valley, 92; 4. Coal Ridge, 86; 5. Roaring Fork, 60; 6. Hotchkiss, 57; 7. Middle Park, 50; 8. Olathe, 49.5; 9. Aspen, 28; 10. Basalt, 27.

1. Gunnison, 176.5; 2. Middle Park, 123; 3. Cedaredge, 94; 4. Grand Valley, 90; 5. Olathe, 76; 6. Coal Ridge, 57.5; 7. Hotchkiss, 37; 8. Aspen, 29; 9. Basalt, 28; 10. Roaring Fork, 10.



100-meter dash ” 1. Ben Brewer, Cedaredge, 11.43; 2. Garhett Jurgens, Olathe, 11.45; 3. Luke Hemming, Aspen, 11.51; 200 ” 1. Ben Brewer, Cedaredge, 23.24; 2. Luke Hemming, Aspen, 23.27; 3. Gregg McMillan, Cedaredge, 23.35; 400 ” 1. Gregg McMillan, Cedaredge, 50.16; 2. Omar Melendrez, GV, 50.72; 3. Blake Bollig, Cedaredge, 53.3; 800 ” 1. Cody Watkins, Hotchkiss, 2:00.3; 2. Conner Roper, Basalt, 2:02.52; 3. DaNivin Murphy, CR, 2:04.03; 1,600 ” 1. Cody Watkins, Hotchkiss, 4:37.52; 2. Conner Roper, Basalt, 4:40.25; 3. DaLin Murphy, CR, 4:41.49; 3,200 ” 1. DaLin Murphy, CR, 10:15.27; 2. Bryce Johnston, Gunnison, 10:35.25; 3. Sam Whelan, GV, 10:40.16; 110 hurdles ” 1. Colton Cowan, GV, 15.3; 2. Ethan Coe, Hotchkiss, 15.61; 3. Geordan Brewer, Cedaredge, 16.04; 300 hurdles ” 1. Bryan Salinas, RF, 40.38; 2. Jared Tonder, GV, 40.81; 3. Geordan Brewer, Cedaredge, 41.46; 4×100 relay ” 1. Olathe, 44.8; 2. Coal Ridge, 44.93; 3. Hotchkiss, 45.2; 4×200 relay ” 1. Cedaredge, 1:31.62; 2. Roaring Fork, 1:32.23; 3. Coal Ridge, 1:32.54; 4×400 relay ” 1. Cedaredge, 3:29.24; 2. Hotchkiss, 3:30.79; 3. Coal Ridge, 3:34.47; 4×800 relay ” 1. Gunnison, 8:28.62; 2. Coal Ridge, 8:32.23; 3. Grand Valley, 8:41.45; high jump ” 1. Connor Coleman, Gunnison, 6-2; 2. Derek Suiter, Cedaredge, 6-1; 3. Danny Martinez, Cedaredge, 6-0; pole vault ” 1. Joel Fraser, Gunnison, 10-6; 2. Patrick Hutchins, MP, 10-6; 3. Marc Schmidt, MP, 9-0; long jump ” 1. Tyler Thompson, RF, 22-4; 2. Connor Coleman, Gunnison, 21-3; 3. Colton Cowan, GV, 20-1; triple jump ” 1. Tyler Thompson, RF, 44-1 3/4; 2. Connor Coleman, Gunnison, 42-6 1/4; 3. Brandon Schlegel, CR, 39-2; shot put ” 1. Mike Schmidt, MP, 44-6 1/4; 2. Keanan Garnes, Gunnison, 43-7 1/2; 3. Jon Araujo, RF, 42-10 1/2; discus ” 1. Mike Schmidt, MP, 129-9; 2. Joe Joyner, GV, 126-10; 3. Keanan Garnes, Gunnison, 119-9.



100 ” 1. Taylor Allmon, Basalt, 13-1; 2. Sierra Williams, Cedaredge, 13.16; 3. Kailey Sauter, Hotchkiss, 13.17; 200 ” 1. Samantha Berggren, MP, 25.96; 2. Meghan Finney, Gunnison, 26.55; 3. Taylor Allmon, Basalt, 27.5; 400 ” 1. Samantha Berggren, MP, 57.12; 2. Brandi Krieg, GV, 1:00.36; 3. Shey Kiester, Gunnison, 1:01.53; 800 ” 1. Samantha Berggren, MP, 2:22.3; 2. Shey Kiester, Gunnison, 2:27.78; 3. Chiara Del Piccolo, Basalt, 2:28.46; 1,600 ” 1. Samantha Berggren, MP, 5:11.62; 2. Brandi Krieg, GV, 5:15.86; 3. Chiara Del Piccolo, Basalt, 5:25.53; 3,200 ” 1. Brandi Krieg, GV, 12:05.56; 2. Anna George, Gunnison, 12:29.5; 3. Brenda Suarez, Olathe, 12:43.52; 100 hurdles ” 1. Lindsay Hart, Gunnison, 15.77; 2. Chelyn McCain, 16.1; 3. Cheyenne Hickox, MP, 16.51; 300 hurdles ” 1. Chelyn McCain, CR, 46.57; 2. Lindsay Hart, Gunnison, 47.21; 3. Erin Vanderpool, GV, 48.15; 4×100 relay ” 1. Grand Valley, 52.21; 2. Olathe, 52.48; 3. Hotchkiss, 52.79; 4×200 relay ” 1. Gunnison, 1:47.85; 2. Cedaredge, 1:51.27; 3. Olathe, 1:51.66; 4×400 relay ” 1. Gunnison, 4:11.64; 2. Grand Valley, 4:21.52; 3. Cedaredge, 4:21.99; 4×800 relay ” 1. Gunnison, 10:38.61; 2. Olathe, 10:53.61; 3. Grand Valley, 10:58.55; 800 sprint medley relay ” 1. Gunnison, 1:53.1; 2. Coal Ridge, 1:55.84; 3. Olathe, 1:57.12; high jump ” 1. Kendal Lorentzen, Olathe, 5-2; 2. Quincey Pederson, MP, 5-0; 3. Cheyenne Hickox, MP, 4-10; pole vault ” 1. Lihla Clancy, MP, 7-6; 2. Lisa Lucas, Gunnison, 7-6; 3. Emera Danos, Gunnison, 7-6; long jump ” 1. Kylie Tait, Olathe, 15-8 1/2; 2. Jordan Steinke, GV, 15-5 1/2; 3. Jamie Deal, Cedaredge, 15-2 1/2; triple jump ” 1. Quincey Pederson, MP, 33-3 3/4; 2. Jamie Deal, Cedaredge, 31-7 1/2; 3. Blaise Rosenberg, Cedaredge, 31-6 1/4; shot put ” 1. Lisa Lucas, Gunnison, 34-7 1/2; 2. Jessica Needham, CR, 34-6 3/4; 3. Amanda Peters, Cedaredge, 34-3 1/2; discus ” 1. Shelby Crosby, Cedaredge, 104-6; 2. Elsa Krieg, MP, 101-7; 3. Lisa Lucas, Gunnison, 97-9.


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Glenwood Springs and Garfield County make the Post Independent’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User